Grenaa Gymnasium på naturvidenskabsfestival 2019
15
sep
2019

Tang på Naturvidenskabs-festivalen

Elever fra Grenaa Gymnasium formidler viden om tang som en af fremtidens fødevarer

På Grenaa Gymnasium er forberedelserne til årets Naturvidenskabsfestival i fuld gang. Festivalen bliver i lighed med tidligere år afholdt på Kattegatcentret i uge 39 og årets tema er ”Vandets hemmeligheder.”

”Med det tema og når man befinder sig i Grenaa, så ligger det lige til højrebenet at arbejde med tang fra forskellige faglige vinkler,” fortæller lærer i naturgeografi og kemi, Hanne Krøyer. ”Vi fået etableret et fint samarbejde med Nordisk Tang her i Grenaa, som har leveret både tang og mælkesyrebakterier til elevernes forsøg i faget naturgeografi. Faktisk er det en af skolens tidligere elever, Lilli Gruwier, der i dag er biolog og medarbejder i Nordisk Tang, som har hjulpet os.”

”I faget naturgeografi skal eleverne blandt andet lære om klima- og ressourceproblematikker. Der bliver behov for at producere mere mad i fremtiden og tang er supersundt, findes i alle verdensdele, kræver ikke at man etablerer flere landbrugsarealer og er tilmed godt for vandmiljøet. Men for at vi kan spise det, skal det forarbejdes og hvordan det kan ske, vil eleverne demonstrere på naturvidenskabsfestivalen,” forklarer Hanne Krøyer. ”Og der bliver også smagsprøver.”

Grenaa Gymnasiums kemishow på KattegatcentretDet er ikke kun naturgeografi-eleverne, der kommer til at formidle viden og naturvidenskabelige metoder under overskriften ”tang”, det gør også de elever, som har biologi og fysik. I biologi undersøger de hvilke molekyler i tangen, som gør det muligt for tangen at leve på forskellige vanddybder, og i fysik undersøger de sollysets betydning for tangens vækstbetingelser.

Grenaa Gymnasium bidrager naturligvis også i år med et forrygende kemishow. Eleverne på kemi B-holdet er i fuld gang med forberedelserne.
Grenaa Gymnasium leverer kemishow på naturvidenskabsfestivalen 2019